15 stworów, przez które krzyczymy z przerażenia
15 stworów, przez które krzyczymy z przerażenia 15 stworów, przez które krzyczymy z przerażenia

#1 Ludzki giez

Zacznijmy od jednego z najbardziej obrzydliwych owadów, który ma również ohydny sposób rozmnażania. Być może giez wygląda jak mały trzmiel, ale nie dajcie się zwieść. Giez ludzki, Dermatobia hominis, to muchówka żyjąca na terenie Ameryki Południowej. Jej larwy pasożytują głównie na człowieku.

Również w Polsce zaobserwowano kilka przypadków jej działalności – wśród osób, które wróciły z wakacji w Ameryce Południowej. Od złożenia jaj w ludzkim ciele raczej nikt nie umrze, ale wygląda to koszmarnie, bo powoduje otwarte rany. Klikacie na własną odpowiedzialność!

#2 Szerszeń azjatycki

Największy szerszeń świata może osiągać nawet 5 i więcej centymetrów oraz mieć centymetrowe żądło. Co roku w Japonii ginie od jego użądlenia 40 osób, a ci, którzy przeżyli atak, porównują ból do gorącego gwoździa wbijanego w nogę. Co jeszcze bardziej przerażające, neurotoksyna gatunku Vespa mandarinia potrafi dosłownie rozpuścić ludzką tkankę.

#3 Mrówka pociskowa

Paraponera clavata, pochodząca z Ameryki Środkowej i Południowej, zadaje najbardziej bolesne ugryzienie znane ludzkości. Zajmuje ono pierwsze miejsce w Skali Bólu Schmidta dla Żądlących Insektów (SSPI). Entomolog Justin Schmidt stworzył ten indeks z żoną i osobiście poddał się ukąszeniom ponad 1 000 razy. Oślepiający ból po ugryzieniu mrówki pociskowej trwa do 24 godzin, stąd czasem nazywa się ją "mrówką 24-godzinną". Żona naukowca opisała to jako „głęboki, rozdzierający ból – jakby ktoś sięgnął pod skórę, rozrywał mięśnie i ścięgna; tyle że ból wciąż narasta”.

Jest kilka plemion w Ameryce Południowej, które używają tych mrówek w rytuałach inicjacyjnych. Neofita musi włożyć ręce w specjalne rękawiczki wypełnione mrówkami na 10 minut. Jeśli wytrzyma ból, stanie się nieustraszonym mężczyzną.

#4 Zafrykanizowana pszczoła miodna 

Apis mellifera scutellata została stworzona przez człowieka. Powstała w 1956 roku, kiedy Warwick E. Kerr skrzyżował europejską pszczołę miodną z dość płodną i agresywną pszczołą afrykańską. Ale coś poszło nie tak. Pszczoły uciekły i zaczęły się szybko rozprzestrzeniać. Opanowały obie Ameryki, a ich agresja sprawiła, że stały się śmiertelnie niebezpieczne. Są odpowiedzialne za tysiące zgonów, dlatego mówi się na nie "killer bee".

Naukowcy często badają zafrykanizowane pszczoły, bo oprócz tego, że są miodne i bardzo plenne, mają gatunkową odporność na warrozę, czyli chorobę pszczół, na którą dotąd nie wynaleziono skutecznego lekarstwa.

#5 Srogoń napastnik

Ten koszmarny pluskwiak nie tylko bardzo boleśnie gryzie, to jeszcze przenosi chorobę zwaną trypanosomozą amerykańską. Rhynocoris annulatus występuje na całym świecie, także w Polsce, choć raczej są to pojedyncze osobniki. Pojawiają się na nasłonecznionych obrzeżach lasów między majem a lipcem. Kiedy uda im się coś upolować, po zabiciu zdobyczy wysysają jej całe wnętrze. 

Jeden z malezyjskich gatunków ma dość makabryczne zachowanie. Okleja się pancerzami swych wyssanych ofiar i wyposażony w taką zbroję jest bezpieczny. 

#6 Gigantyczna weta 

Deinacrida jest wielkim szarańczakiem z Nowej Zelandii. Spokrewniona ze świerszczem może ważyć więcej niż wróbel czy mysz. Imię tego nadzwyczaj spokojnego owada oznacza „boga brzydkich rzeczy” i chyba coś w tym jest.

#7 Ptasznik goliat

Ta lista nie byłaby kompletna bez największego pajęczaka na świecie. Theraphosa blondi waży 250 gramów i ma 30 centymetrowy rozstaw odnóży. Zgodnie ze swą nazwą zjada ptaki, a także małe gryzonie – potrafi pazurami przebić czaszkę myszy. Jego jad nie jest zagrożeniem dla życia dorosłego człowieka, ale i tak należy się go bać - na wszelki wypadek.

#8 Mrówka wojskowa

Ponadcentymetrowe Eciton burchelli występują w Amazonii. Przerażające w tych stworzeniach jest to, że konsumują wszystko na swojej drodze, a polują w szyku bojowym 20 na 100 metrów! 2 miliony żołnierzy są w stanie zjeść nawet zwierzęta wielkości koni. Tak, koni!

#9 Prządka olbrzymia

Jeśli na tym zdjęciu widzicie, jak pająk zjada ptaka, to znaczy, że jesteśmy w Australii. Nephila pilipes buduje niezwykle wytrzymałe sieci o powierzchni 1 metra kwadratowego, które są w stanie uwięzić duże owady i ptaki. Są one tak solidne, że niektórzy wyspiarze używają ich do łowienia ryb.

#10 Gąsienica pomrowicy

Te gąsienice motyli Sibine stimulea z rodziny pomrowicowatych występują na wschodzie USA. Chociaż wyglądają zabawnie, w rzeczywistości pokryte są trującymi kolcami. Ich angielska nazwa nawiązuje do kształtu siodła, które widać na grzbiecie.

#11 Atraks

Australijski Atrax robustus nie jest stworzeniem, które chciałbyś spotkać. Jest uważane za najbardziej jadowitego pająka na świecie. Agresywny podkopnik ma nie tylko szczękoczułki potrafiące przebić paznokieć człowieka, ale przede wszystkim trujący peptyd zbudowany z 42 aminokwasów. Zabija w ciągu kilku minut i znane są przypadku śmiertelnych ukąszeń wśród ludzi. Od kiedy w 1979 roku odkryto antidotum nie odnotowano ani jednego zgonu.

#12 Osa szmaragdowa

To, co Ampulex compressa robi z karaczanami, sprawi, że wzdrygniesz się z obrzydzenia. Samica żądli ofiarę i paraliżuje ją. Bezpośrednio do mózgu wstrzykuje neuroprzekaźnik zwany oktopaminą. Zamienia on zasadniczo karaczana w zombie pod kontrolą osy szmaragdowej. Następnie osa składa jaja w brzuchu ofiary. Kiedy wykluwają się poczwarki, powoli zjadają karaczana od środka. Ten uroczy proces trwa około 2 tygodni.

#13 Pustelnik brunatny

Loxosceles reclusa występuje w środkowych Stanach Zjednoczonych. Na grzbiecie ma czarny znak w kształcie skrzypiec. Inną cechą charakterystyczną są trzy pary oczu. Ugryzienie przez tego pająka jest stosunkowo bezbolesne, ale w niektórych przypadkach skóra otaczająca miejsce ukąszenia może obumrzeć. Niby nie umrzesz, ale na pewno też nie zapomnisz o takim ugryzieniu.

#14 Mucha Tse-Tse

Afrykańska glossina jest niezwykle śmiercionośna. Przypomina zwykłą muchę domową, ale straszne jest to, co może zrobić człowiekowi. Mucha tse-tse jest żywicielem świdrowców i przenosi wywołane przez nie choroby, takie jak śpiączka afrykańska, która atakuje centralny układ nerwowy. Nieleczona prowadzi do śmierci. 

#15 Skolopendra olbrzymia

Jadowity południowoamerykański wij pożerający małe ptaki i gryzonie nie należy do naszych milusińskich. Żyjąca 10 lat Scolopendra gigantea osiąga rozmiary 35 centymetrów. Chociaż jej ugryzienie nie jest śmiertelne dla ludzi, to bywa bardzo bolesne.

Co zrobić, by się ustrzec przed nim? Zabetonować mieszkanie i nigdy nie wychodzić z domu. 

źródło: [1][2]

0.12953305244446